Duyurular

WorldStar 2024 Kazananları Açıklandı

WPO - World Packaging Organisation ( WPO - Dünya Ambalaj Örgütü ), 1970'den bu yana düzenlenen ve en prestijli küresel ambalaj ödülleri olarak kabul edilen WorldStar 2024'ün kazananlarını açıkladı. Bir önceki yıla göre daha fazla başvurunun yapıldığı yarışmaya 41 ülkeden 435 katılım gerçekleşti.  

WorldStar değerlendirme süreci çevrim içi olarak gerçekleştirildi. Jüride dünyanın her yerinden 41 WPO ülkesini temsil eden 41 uluslararası isim yer aldı. Değerlendirme sonrası başvuru yapan 435 ambalajdan WorldStar Ambalaj Ödülleri 2024'ün 212 kazananı açıklandı. En çok ödül kazanan ilk beş ülke sırasıyla;  28 ödülle Japonya, 21 ödülle Almanya, 16 ödülle Avustralya ve Yeni Zelanda, 12 ödülle ABD, her biri 11 ödülle Brezilya ve Avusturya oldu.

WordStar Ödül Töreni 15 Haziran'da Tayland'ın Bangkok şehrinde düzenlenecek ProPak Asia Fuarı sırasında gerçekleştirilecek. Aynı etkinlikte WPO, Başkanlık Ödülü, Sürdürülebilirlik Ödülü, Pazarlama Ödülü ve Gıdayı Tasarruf Eden Ambalaj Ödülü gibi özel kategorilerde kazananları açıklayacak.

WorldStar Packaging Awards 2024 kazananlarının tam listesine https://www.worldstar.org/winners/ adresinde ulaşılabilir.

WorldStar 2024 Yarışması'nda Türkiye'den ödül alan şirket ve ambalaj:

Firma

Ürün

Kategori

Mondi

Mix-Berry

Taze Meyve ve Sebzeler

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından düzenlenen Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması, WPO tarafından yetkinliği tanınmış Türkiye'deki tek yarışmadır. Ambalaj Ay Yıldızları Yarışmasında en az Yetkinlik Ödülü kazanan ürünler, WPO tarafından organize edilen WorldStar yarışmasına başvurma hakkı kazanıyor.

Ambalajın Genç Tasarımcılarına WorldStar'dan Altın ve Bronz Ödül

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından düzenlenen, 2023'teki 19. Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması'nda dereceye giren 18 öğrenci projesi, Dünya Ambalaj Örgütü (WPO) tarafından düzenlenen WorldStar Student'ta yarıştı. 25 ülkeden 253 projenin yer aldığı uluslararası yarışmada, Türkiye'den 10 öğrenci projesi ödüllendirildi.

Türkiye'den Eskişehir Teknik Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü'nde eğitim gören İzzet Duyar 'WorldStar Student' yarışmasında 'Omo Dose' projesiyle Ev Kategorisinde Altın Ödül almaya hak kazanırken aynı kategoride İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Fatma Akkan da 'Lutri' projesiyle Bronz Ödül aldı. Türkiye'den başvuran 8 projeye ise Sertifika verildi.  

WorldStar Student 2006 yılından bu yana Dünya Ambalaj Örgütü (WPO) tarafından yalnızca öğrencilerin katılımına açık olarak organize ediliyor. WorldStar Student Yarışması'na ülkemizden öğrencilerin katılımını sağlayan tek yarışma olan Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması ise ASD tarafından Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı katkısıyla, RX TÜYAP işbirliğinde her yıl düzenleniyor.

WorldStar Student Yarışması 2023'te Türkiye'den İstanbul Medipol Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Zeynep Özel projesiyle birinci olmuş  ve Altın Ödül almaya hak kazanmıştı. Yarışmanın sonucunu değerlendiren ASD Başkanı Zeki Sarıbekir, "WorldStar Student Yarışması'nda Türkiye'den 10 öğrenci projesinin dereceye girmesi bizi sevindirdi. Geçen yıl da yarışmanın zirvesinde Türk bir öğrencimizin projesinin yer almış bizi gururlandırmıştı. Bu yıl da Altın ve Bronz ödüllerimiz var. Son yıllarda öğrencilerimiz ülkemize kıymetli ödüller getiriyorlar. Sektör olarak geleceğe emin adımlarla ilerlerken, öğrencilerimizden gelen bu başarılı performanslarla daha da umutlanıyoruz. Katma değerli ihracatın büyük önem taşıdığı bu dönemde sektörümüzün geleceği olarak gördüğümüz öğrencilerimizi tek tek tebrik ediyorum” dedi.

WorldStar Student 2024 kazananları da ödüllerini 15 Haziran'da Tayland'ın Bangkok şehrinde düzenlenecek ProPak Asia Fuarı sırasında gerçekleştirilecek ödül töreninde alabilecekler.

WorldStar Student 2024 Yarışmasında kazanan öğrenci projeleri ve aldıkları ödüller;

 Proje  

Öğrenci

Okul / Bölüm

Kazanılan Ödül

Omo Dose

İZZET DUYAR

Eskişehir Teknik Üniversitesi/
Endüstriyel Tasarım

Ev Kategorisi Altın Ödül

Lutri

FATMA AKKAN

İstanbul Teknik Üniversitesi/
Endüstriyel Tasarım

Ev Kategorisi Bronz Ödül

Catomie Sebzeli
Hazır Noodle Ambalajı

ENFAL MERYEM ULUÇINAR

Marmara Üniversitesi/
Endüstriyel Tasarım

Sertifika

Çıtkat Çiğdem Ambalajı

İLAYDA UYGUR

İzmir Ekonomi Üniversitesi/
Endüstriyel Tasarım

Sertifika

Dental Hygiene Kit

SENEM ERTÜRK

Marmara Üniversitesi/
Endüstriyel Tasarım

Sertifika

Duo, Kahvaltılık Gevrek ve Süt İkilisi

EMİNE ÖZKAN

İstanbul Medipol Üniversitesi/
Endüstriyel Tasarım

Sertifika

Garnier Kağıt Yüz Maskesi
Rafa Hazır Ambalaj

BEGÜM BAYIR

Marmara Üniversitesi/
Endüstriyel Tasarım

Sertifika

Soul

MEVLÜT MERT  ÇEKER

İstanbul Bilgi Üniversitesi/
Endüstriyel Tasarım

Sertifika

Tadım Çerez Ambalajı

AZRA TARHAN

Marmara Üniversitesi/
Endüstriyel Tasarım

Sertifika

Yves Rocher Tra-Pure Algue

BİLGE TORUN

Marmara Üniversitesi/
Endüstriyel Tasarım

Sertifika