Duyurular

10. Ambalaj Ay Yıldızları'nda Finalistler Belli Oldu

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından bu yıl onuncusu düzenlenen 'Ambalaj Ay Yıldızları 2022 Yarışması'nın finalistleri belli oldu. Bu yıl rekor katılımın olduğu yarışmaya başvuru yapan 278 ambalaj, 12 farklı kategoride değerlendirildi ve 126 ambalaj ödüle layık görüldü. Finale kalan tüm katılımcıların WorldStar ve AsiaStar yarışmalarına da katılabildiği Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması'nda dereceye girenlere ödülleri Ekim ayında İstanbul'da düzenlenecek özel bir törende verilecek.

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından bu yıl onuncusu düzenlenen 'Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması' sonuçlandı. Ambalaj üreticileri, marka sahipleri ve tasarımcıların son iki yıldır piyasada var olan ambalajlarıyla katıldıkları yarışma hem yurtiçinden hem de yurtdışından yoğun ilgi gördü.

ASD Ambalaj Binası'nda, 23-24 Haziran 2022 tarihlerinde bir araya gelen Seçici Kurul Üyeleri, yarışma şartnamesinde yer alan 11 kriter doğrultusunda başvuruları değerlendirdi. Kullanım kolaylığı ve üretim kalitesinden çevreye duyarlılığa, tasarımdan özgünlüğe kadar yapılan değerlendirme sonrası toplam 126 ambalaj finale kaldı. Bir başarı öyküsü haline gelen ve artan katılımıyla Türkiye genelinde marka olan yarışmanın ödül töreninde; finale kalan ambalajlar arasından Altın, Gümüş, Bronz ve Yetkinlik Ödülü alanlar ilan edilecek. 'Altın Ödül' almaya hak kazanan ürünler arasından ise Türk Standardları Enstitüsü (TSE) işbirliği ile en fazla 3 adet 'Altın Ambalaj Ödülü' verilecek.

2015 yılından bu yana yurtdışından başvuruların da kabul edildiği ve dünya çapında sektöre damga vuran özgün ambalaj tasarımlarının, farklı ve yenilikçi ambalaj uygulamalarının ödüllendirildiği yarışmada dereceye girenler Türkiye'yi temsilen Dünya Ambalaj Örgütü (WPO) ve Asya Ambalaj Federasyonu (APF) tarafından akredite edilmiş WorldStar ve AsiaStar yarışmalarına da katılabilecek.

KATMA DEĞERLİ İHRACATIN YOLU TASARIMDAN GEÇİYOR

Yarışmanın bu sene onuncusunu düzenlediklerini vurgulayan ASD Başkanı Zeki Sarıbekir, "Katma değerli üretimin yolu tasarımdan geçiyor. Ürünün değerine değer katan ve o ürünü ön plana çıkaran ambalajının tasarımıdır. Biz de ASD olarak ambalaj üreticileri, marka sahipleri ve tasarımcılarımızı yenilikçi tasarım fikirleri geliştirmelerini desteklemeye büyük önem veriyor ve sektörün en prestijli yarışmalarından biri olarak kabul edilen Ambalaj Ay Yıldızları'nı düzenleyerek sektörümüzün bu konudaki yeteneklerini yansıtmalarına yardımcı oluyoruz. Yarışmamızın giderek artan ilgi bulması doğru yolda olduğumuzu ve yurtdışından gelen katılımların fazlalaşması da ülkemizi çekim merkezi haline getirme çabalarımızın karşılık bulduğunu gösteriyor. Bu yıl 3 ödülümüz yurtdışına gitti.? dedi.

Ambalaj Ay Yıldızları 2022 Yarışması'nda finale kalan ürünlerin listesine bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Saygılarımızla,

Ambalaj Sanayicileri Derneği