Yarışma Hakkında

Yarışma Kuralları

 

YARIŞMA KURALLARI VE KOŞULLARI 


·         Yurt içi ve yurt dışındaki ambalaj üreticileri ve tedarikçileri, marka sahipleri ve tasarımcıları son iki yılda (2023 ve 2024) üretilmiş ve piyasaya sürülmüş ambalajlar ile katılabilirler. (Başvuran taraf diğer iki taraftan izin alma ve onlar hakkında eksiksiz bilgi verme sorumluluğunu taşır.)


·         Yurt içinde veya yurt dışında başka bir yarışmaya katılmış olan ürünler daha önce ASD tarafından düzenlenen yarışmaya katılmamış olmak kaydı ile katılabilirler.

 

·         Yarışmaya yurt içinden katılım ücreti 2024 yılı yarışması için ürün başına  4.000 KDV dahil  TL (Dört Bin Türk Lirası)'dir. Katılımcılar yarışmaya birden fazla ürün ile katılabilirler. Birden fazla ürün ile katılım halinde birinciden sonraki ürünlerin katılım ücreti ürün başına 3.500 KDV dahil  TL ( Üç Bin Beş Yüz Türk Lirası)'dir.


·         Ambalajlar için 'Ambalaj Ay Yıldızları 2024 Yarışması'na katılımda ürün adedi ya da farklı yarışmalara katılmış olmak ile ilgili bir sınırlama yoktur. Yarışmaya birden fazla ambalaj ile katılmak olanaklıdır. Ancak ambalajın üreticisi, marka sahibi ya da tasarımcı aynı ambalaj ile iki-üç tekrar olacak şekilde katıldığı takdirde o ürün için sadece marka sahibinin başvurusu veya kararı/tercihi dikkate alınarak tek bir değerlendirme yapılır. Aksi takdirde ürün değerlendirmeye alınmaz.

 

·         Yarışmaya katılan bütün ambalajların fikri mülkiyet haklarının koruma altına alınmış olması üretici firma, marka sahipleri ya da tasarımcısının sorumluluğundadır. Telif hakkı başkalarına ait olan ambalajlardan ve de ambalajların kopyalanması durumundan organizatör sorumlu değildir.

 

·         Yarışmaya ambalaj üreticisi ve tedarikçisi, marka sahibi ve tasarımcısı kısmen ya da tam ekip olarak katılabilirler. Bu durumda ekip için tek bir ödül verilir.

 

·         Yarışmaya katılan ambalaj ürünlerinden uygun görülenler Seçici Kurul tarafından Yetkinlik 2024 ve Altın, Gümüş, Bronz Ödül ile ödüllendirilirler.

 

·         Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması WPO-World Packaging Organization (Dünya Ambalaj Örgütü) ve APF-Asian Packaging Federation (Asya Ambalaj Federasyonu) tarafından akredite edilerek yetkinliği tanınmış bir yarışmadır. Yarışmaya katılan ve en az 'Yetkinlik 2022 ve Yetkinlik 2024 Ödülünü' kazanmış olan ambalaj ürünlerinin üretici firma, marka sahipleri ya da tasarımcısı dilerlerse WPO'nun WorldStar Yarışması'na ve APF'nin AsiaStar Yarışması'na katılmaya hak kazanacaklardır.

 

·         Yetkinlik 2024 Altın, Gümüş, Bronz Ödül almaya hak kazanan katılımcılar yarışma logosu ve o ödülün küçük amblemini, bunlar için belirlenmiş oran ölçü ve esaslar dâhilinde ödül alan ambalaj üzerinde kullanmaya hak kazanırlar.

 

·         Organizatör (ASD) yarışmada ödül almış ambalajların her türlü görsel kullanım hakkına sahiptir (yarışma katalogu, basın ve iletişim çalışmaları, web sitesi, sosyal medya vb her türlü platformda).

 

·         Başvurulan ambalaj ile ilgili tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru olduğu ve başvurulan ürün için Ambalajı Üreten / Piyasaya Süren / Tasarımcısından gerekli izinlerin başvuru sahibi Kişi/Kurum tarafından alındığı esas alınır. ASD'nin yasal sorumluluğu yoktur.